Co w sklepie internetowym piszczy – audyt sklepu online

Ciężko podać dokładne szacunki mówiące o tym, ile działa obecnie sklepów internetowych. Z pewnością jest ich dużo i to w każdej branży. Najdobitniej widać to chociażby po tym, że wpisawszy nazwę mało popularnego na rynku produktu w wyszukiwarkę internetową, dostaniemy z pewnością co najmniej kilka propozycji zakupu do w różnych sklepach online. Żartobliwie mówi się nawet, że jeśli nie można czegoś kupić w Internecie, to znaczy, że to w ogóle nie istnieje. Cóż, przy głębszym zastanowieniu się nad sensem tych słów, ciężko się z nimi nie zgodzić.

Sposób funkcjonowania sklepu pod lupą

Choć założyć sklep internetowy można nawet na bazie ogólnie dostępnych szablonów i nie jest to przedsięwzięcie do wykonania którego koniecznie musimy angażować specjalistów, to jednak sam fakt uruchomienia takiego sklepu nie zagwarantuje nam tego, że jego funkcjonalność jest zachowana, a każdy z jego elementów działa w należyty sposób

Autor zdjęcia: perzonseo

Choć założyć sklep internetowy można nawet na bazie ogólnie dostępnych szablonów (więcej) i nie jest to przedsięwzięcie do wykonania którego koniecznie musimy angażować specjalistów, to jednak sam fakt uruchomienia takiego sklepu nie zagwarantuje nam tego, że jego funkcjonalność jest zachowana, a każdy z jego elementów działa w należyty sposób. Tu bowiem w praktyce bywa różnie.

Są sklepy, w których szwankuje nawigacja, gdzie znaleźć można niepełne, bądź też wręcz błędne opisy produktów. Są takie, w których popełnione są kardynalne błędy w procesie składania zamówień. Przedsiębiorcy, bądź też osobie odpowiedzialnej za projektowanie takiej strony nie zawsze niedociągnięcia te udaje się zauważyć. Może się jednak okazać, że klienci napotykając na problem w ogóle rezygnują z dokonywania zakupów, bądź też robią je niechętnie choć mogliby kupować więcej – gubią się jednak w gąszczu źle pogrupowanego asortymentu. W takiej sytuacji niezbędny jest audyt sklepu internetowego. Dobrze jest przeprowadzać go cyklicznie, tylko wtedy bowiem jesteśmy w stanie na bieżąco znaleźć błędy na stronie i w porę je wyeliminować, co z pewnością przełoży się na wzrost współczynnika konwersji.